Blog

Czy warto inwestować w zabytkowe samochody?

Kupno i renowacja samochodu zabytkowego to gratka głównie dla pasjonatów motoryzacji, choć nie tylko. Statystyki mówią nam, że jest to rynek na którym obrót sięga kilkudziesięciu miliardów euro rocznie. Nie trudno zatem się domyślić, że można na nim nie tylko zabezpieczyć swoje fundusze, ale też nieźle zarobić.

Wcześniej warto jednak wiedzieć co nieco o konstrukcji rynku zabytkowych aut. Jak wygląda renowacja samochodu? Jakie modele mogą przynieść najlepszą stopę zwrotu? I czy jest to rynek, w którym każdy ma szanse zarobić?

Co czyni samochód zabytkowym?

Zgodnie z polskim prawem by samochód uznać za zabytkowy musi on spełniać kilka kryteriów. Wiek takiego pojazdu powinien wynosić 25 lat, przy czym od minimum 15 lat nie powinien on być produkowany. Ponadto zabytkowy samochód powinien mieć przynajmniej 75% oryginalnych części. 

Stan pojazdu i wartość określa rzeczoznawca delegowany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Auta zabytkowe mają prawo posługiwać się żółtymi tablicami rejestracyjnymi. Wszelkie wymiany czy renowacja samochodu uznanego za zabytek muszą być konsultowane z rzeczoznawcą.

Zatem wraz z upływem lat coraz więcej samochodów staje się zabytkami. Ich wartość zależy od różnych czynników – z pewnością wiek i stan utrzymania odgrywa tu niebagatelną rolę, również unikalność danego modelu i względy emocjonalne mogą budować tutaj cenę.

Korzyści płynące z zakupu klasyków

Wartość zabytkowych aut po generalnym remoncie potrafi wzrosnąć nawet trzykrotnie. Ponadto warto wiedzieć, że przy sprowadzaniu zabytkowego pojazdu z zagranicy inwestor może liczyć na zwolnienie z opłat celnych. Czeka go jedynie uiszczenie 6% podatku od wartości auta. Co więcej właściciel pojazdu zwolniony jest z cyklicznych przeglądów technicznych i wykupywania policy OC.

Wyszukiwać takie pojazdy można na różne sposoby – w sieci jest całkiem sporo ogłoszeń. Interesując się tematem warto też odwiedzić jedną z giełd klasycznych samochodów, których jest dużo w całej Europie. Często można tam znaleźć prawdziwe perełki – jednak trzeba liczyć się też ze stosunkowo wysokim progiem wejścia.

Oczywiście by taka inwestycja się zwróciła trzeba należycie dbać o auta. Renowacja samochodu zabytkowego powinna zostać powierzona wyspecjalizowanym fachowcom. Oprócz tego auta warto garażować, a od czasu do czasu przejechać się nim dla rozruchu silnika. W im lepszym stanie jest pojazd tym większej stopy zwrotu można oczekiwać.