Blog

Jak przechowywać zabytkowe samochody?

Klasyczne auta poruszające się po ulicach niemal zawsze wzbudzają zainteresowanie. Styl i klasa, które potrafią bić z niejednokrotnie bardzo leciwych pojazdów, często zachęcają do kupna tego rodzaju auta.

Niewątpliwie kolekcjonowanie klasyków i inwestowanie w zabytkowe samochody, poza długą tradycją, może też nieść całkiem sporo korzyści finansowych. Oczywiście, zakup i odrestaurowanie samochodu to też niemały wydatek. Jednak faktem jest, że miłośników historii motoryzacji nie brakuje, a z upływem czasu coraz więcej aut zyskuje status kultowych.

Rozważając zakup i odrestaurowanie samochodu warto poznać nieco ten świat, by wiedzieć na co być gotowym i czego się spodziewać.

Odpowiedni garaż to podstawa

Przede wszystkim taki samochód musi być przetrzymywany w należytych warunkach. Należy zadbać by w garażu, w którym trzymane będzie auto panowała odpowiednia temperatura. Zabytkowy samochód nie powinien też być narażony na niesprzyjające warunki atmosferyczne – deszcz, grad czy śnieg mogą wpływać na jego kondycję.

Wśród pasjonatów mówi się, że garaż powinien mieć zamontowaną właściwą wentylację oraz, że panująca w nim wilgotność powietrza nie powinna przekraczać pewnych poziomów. Wiąże się to z potencjalnym ryzykiem wystąpienia korozji na elementach auta.

Dobrze jest też, gdy miejsce gdzie trzymany jest samochód posiada warsztat gdzie samodzielnie można poprawiać drobne elementy czy choćby dbać o czystość i pielęgnację zabytku.

Części wymienne

Kiedy rozważamy kupno i odrestaurowanie samochodu warto uprzednio zorientować się jak wygląda dostępność części zamiennych. Bywa, że odrestaurowanie samochodu ciągnie się miesiącami przez brak oryginalnych części.

Problem ten dotyczy zwłaszcza naprawdę starych, już wycofanych z produkcji modeli. Do pewnych modeli zabytkowych samochodów same części zamienne również potrafią być niezwykle drogie. Oczywiście mowa tu o oryginalnych, fabrycznych elementach.

Sposób wykorzystania

Przed zakupem warto też odpowiedzieć sobie na pytanie: w jakim celu się to robi? Czy ma to być zaspokojenie własnych potrzeb i fantazji? Czy może zabytkowy pojazd będzie pełnoprawnym środkiem transportu? Być może masz plan prezentować go na różnych zlotach i pokazach?

Pobudki bywają różne i praktyka pokazuje, że ilu właścicieli tyle pomysłów na odrestaurowanie samochodu i jego dalsze wykorzystanie. Bez wątpienia, dla osób interesujących się tym tematem, spotkania pasjonatów i ich fora internetowe mogą być kopalnią wiedzy.