Blog

Amerykańskie auta zabytkowe – czym się charakteryzują?

Amerykańskie auta zabytkowe są cenione przez miłośników klasycznych pojazdów na całym świecie! Praktycznie nie tracą na wartości – wręcz przeciwnie. Z każdym kolejnym rokiem zyskują, dlatego kwoty powyżej kilkuset tysięcy nikogo już nie szokują. Ze względu na rosnącą popularność takich pojazdów częstą usługą jest renowacja aut amerykańskich. Co warto wiedzieć o amerykańskich autach zabytkowych?

1. Oryginalne amerykańskie auto a europejskie wymogi

Amerykańskie auta charakteryzują się przede wszystkim tym, że nie spełniają europejskich wymogów drogowych. Po ściągnięciu takiego pojazdu lub kupieniu go w oryginalnej wersji warto oddać go do profesjonalnego warsztatu na niezbędne przeróbki:

  • wymiana przednich reflektorów na takie z homologacją UE (w USA światła są ustawione symetrycznie, w Europie zaś pod kątem i asymetrycznie)
  • ustawienie przednich kierunkowskazów (w USA zwykle są one zintegrowane ze światłami postojowymi)
  • wymiana tylnych kierunkowskazów (zwykle czerwonych) na nowe (koniecznie żółte)
  • zainstalowanie tylnych świateł przeciwmgielnych, których amerykańskie auta często nie mają
  • wyskalowanie wskaźników na desce rozdzielczej, aby pokazywały km/h, a nie mile

Oczywiście powyższe przeróbki dotyczą pojazdów klasycznych, którymi chcemy jeździć na co dzień. Inną opcją jest zarejestrowanie klasyka jako pojazd zabytkowy – wówczas musi on być oryginalny i nie dokonujemy w nim żadnych przeróbek.

2. Ponadczasowość i rozpoznawalność

Amerykańskie auta zabytkowe cechują się także tym, że niemal każdy (nawet osoba nie pozostająca w temacie klasyków) z łatwością je rozpozna. Przykładem jest choćby klasyczny Ford Mustang z lat 60., Volkswagen T1, Chevrolet Corvette C3 bądź Lincoln Continental Mark II. To klasyczne auta o niezwykle eleganckim, ponadczasowym designie. Posiadając takie możemy być pewni, że każdy zawiesi na nim oko.

3. Amerykańskie auta zabytkowe mają swoją historię

Te auta nie stały się tak popularne bez powodu. Amerykańskie pojazdy zabytkowe, jak mało które pochodzące z innych kontynentów, mają swoją niezapomnianą, wciąż żywą historię. Przykładowo, w 1968 roku za kierownicą Forda Mustanga zasiadł Steve McQueen, który odegrał główną rolę w filmie “Bullit”. Sprawiło to, że już sam model auta zaczął być uznawany za kultowy.

Z kolei Lincoln Continental swego czasu znalazł wielu miłośników wśród gwiazd. Jeździli nim m.in. Elvis Presley czy Jayne Mansfield. Decydując się na kupno zabytkowego auta amerykańskiego warto więc poznać także jego historię. Z pewnością będzie niezwykle ciekawa!

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.