Blog

Renowacja felg – jak przebiega, na czym polega?

Każdy właściciel samochodu chce, aby jego pojazd zawsze znajdował się w idealnej kondycji i bardzo dobrym stanie technicznym. Z tego względu regularnie odwiedzamy mechaników lub poddajemy auto zabiegom pielęgnacyjnym. Jednym z nich jest właśnie renowacja felg. Na czym dokładnie polega i kiedy warto ją wykonać? Podpowiadamy.

Na czym polega renowacja felg?

Omawiając w skrócie, renowacja felg polega na usuwaniu mniejszych bądź większych uszkodzeń na felgach, powstających wskutek użytkowania pojazdu (np. podczas najechania na krawężnik, kolizji drogowych czy jazdy po kamienistych drogach). Czynności obejmują między innymi:

  • bardzo dokładne oczyszczenie felg z brudu, piachu i zanieczyszczeń
  • piaskowanie, szlifowanie i wypolerowanie całej powierzchni
  • nałożenie warstwy podkładu
  • malowanie specjalną farbą, zwykle w sprayu

Paleta kolorów oferowanych przez większość zakładów jest w dzisiejszych czasach dość szeroka. W przypadku felg mocno skorodowanych lepiej jednak zdecydować się na ciemne kolory, które skutecznie maskują ewentualne niedoskonałości.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku felg aluminiowych, gdzie można pominąć etap polerowania. Ubytki w felgach zabezpiecza się jednak specjalną szpachlą przeznaczoną do tego typu tworzyw, nakładając dwie warstwy substancji.

Kiedy warto wykonać renowację felg?

Należy pamiętać, że nawet najmniejsze uszkodzenia felg czy odpryski na ich powierzchni mogą przyczyniać się do powstawania rdzy. Wraz z upływem czasu będzie ona zajmować coraz większą powierzchnię, niszcząc elementy pojazdu. Renowacja felg staje się konieczna w przypadku korozji lub innych mechanicznych uszkodzeń tych części.

Renowacja felg czy kupno nowych?

Przekrój cen nowych felg jest mocno zróżnicowany – na rynku spotkać można zarówno takie, które kosztują 400 zł za sztukę, jak i takie, których cena przekracza kilka tysięcy złotych. Zawsze należy znaleźć złoty środek. Specjaliści uważają jednak, że oryginalne felgi warto poddawać renowacji, jeśli jest ona możliwa do wykonania.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.