Blog

Jakie dokumenty powinien posiadać samochód sprowadzany z zagranicy?

Zakup samochodu sprowadzonego z zagranicy jest często spotykaną praktyką w Polsce. Czynność została jednak dokładnie udokumentowana prawnie, a nieprzestrzeganie przepisów grozi nałożeniem wysokich kar finansowych. Jakie dokumenty powinien posiadać więc pojazd sprowadzony z zagranicy? Wyjaśniamy.

Sprowadzanie pojazdu z zagranicy – konieczne dokumenty

Aby legalnie i bezpiecznie sprowadzić pojazd z zagranicy należy posiadać następujące dokumenty:

  • umowa kupna-sprzedaży zawarta z aktualnym właścicielem pojazdu
  • odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego
  • odpowiednik polskiej karty pojazdu
  • krótkoterminowe ubezpieczenie OC
  • tablice wywozowe – jeśli chcesz wrócić zakupionym autem

Należy pamiętać, że formalności związane z opłaceniem podatku czy rejestracją auta spoczywają na nowym właścicielu pojazdu.

Rejestracja samochodu – przepisy prawne

Zgodnie z artykułem 71 ust. 1 Prawa o Ruchu Drogowym dokumentem stwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu jest dowód rejestracyjny bądź pozwolenie czasowe. Każdy samochód, który jeszcze nie był rejestrowany w Polsce należy więc jak najszybciej zarejestrować.

Zgodnie z artykułem 71 ust. 7 Prawa o Ruchu Drogowym pojazdy sprowadzone z terenu Unii Europejskiej powinny zostać zarejestrowane w Polsce w ciągu 30 dni od sprowadzenia. Tutaj należy pamiętać, że do Urzędu zgłaszamy się z kompletem dokumentów, zaś dowód rejestracyjny, karta pojazdu i umowa kupna-sprzedaży powinny zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza. Obowiązek ten dotyczy jednak wyłącznie samochodów sprowadzanych spoza krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Podatek akcyzowy

W ciągu 30 dni od sprowadzonego samochodu należy odprowadzić podatek akcyzowy, co dokumentujemy zanosząc deklarację do Urzędu. Istnieje możliwość osobistego lub internetowego złożenia dokumentu. Czynność należy dopełnić bez względu czy auto jest nowe czy używane. Wysokość kwoty zależy od wartości pojazdu oraz pojemności silnika.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.